Bűnmegelőzés a gyermekvédelmi szakellátásban - Fülöp Attila államtitkár nyitotta meg a Kalocsai Gyermekotthonba szervezett országos konferenciát

A szakmai nap vendégeit Juhász Gábor, a Kalocsai Gyermekotthon vezetője üdvözölte.

A szakember valamennyi kollégájának megköszönte, hogy kivétel nélkül aláírták azt a nyilatkozatot, hogy maradtak a gyermekotthonban és részt vettek a szakmai és pszichológiai alkalmassági vizsgálaton. A vezető emlékeztetett, hogy a Kalocsai Gyermekotthon történetében nagyon hosszú idő óta most fordul elő először, hogy nem csak az ide kerülő gyermekeknél, hanem a munkavállalóknál is várólista van. A szakmai létszám betelt, a technikai dolgozók szintén teljes mértékben rendelkezésre állnak. Juhász Gábor megköszönte az előadóknak, hogy a felkérését elvállalták, szakmai tudásuk és gyakorlati tapasztalataik legjavát adva tartanak előadást szerte az országból érkező kollégáik számára.

Dr. Bábel Balázs mások mellett a tízparancsolat időszerűségéről beszélt a hallgatóságnak. Az érsek arra hívta fel a figyelmet: ahogy évszázadokon, évezredeken keresztül minden időben és helyen, napjainkban is meg kell találni a tízparancsolat aktualitását, és azt a legkorszerűbb eszközök felhasználásával, az egyes parancsolatok mélyebb értelmű megmagyarázásával kell eljuttatni az emberekhez.

Font Sándor országgyűlési képviselő a gyermekvédelemben dolgozó, immár minősített szakemberekről szólva kifejtette, hogy a felelősségük óriási, hiszen rajtuk múlik, hogy a rájuk bízott gyermekekből és fiatalkorúakból az életük értelmét megtaláló, jogkövető, a munka világában kiteljesedő felnőttek lesznek-e. A tét azért nagy, mert ők lesznek azok, akik hozzá járulhatnak a társadalom fejlődéséhez, önfenntartó képességéhez és biztonságot adhatnak majd saját családjuknak. A képviselő azt kívánta a jelenlévőknek, hogy annak az elvárásnak, amit a társadalom megfogalmaz velük szemben, minél jobban, a hétköznapok egyre nagyobb kihívásai ellenére feleljenek meg. Végezetül ez irányú munkájukhoz sok sikert és kitartást kívánt a képviselő.

Az első előadást Bozóné Soós Marianna rendőr alezredes, a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési munkatársa tartotta. A szakember jól összeszedett, képekkel illusztrált, kitűnő stílusban előadott prezentációjában mások mellett a drogprevenció szintjeiről, a drogfogyasztás és annak gyanújának felismeréséről, valamint az ezzel kapcsolatos feljelentési kötelezettségről beszélt. Rámutatott: minden intézkedés célja a gyermek fizikai, mentális és érzelmi jólétének a védelme. A további előadásoknak jól megágyazó prezentációját Bozóné Soós Marianna a Delta program, azaz a drogterjesztőkkel szembeni zéró tolerancia, a drog elleni totális akció bemutatásával zárta.

A folytatásban Bakai Krisztián, a Szeged-Csanádi Egyházmegye Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató bűnmegelőzési divízióvezetője, dr. Hatvani Erzsébet, a Rákospalotai Javítóintézet és Központi Speciális Gyermekotthon igazgatóhelyettese, Dósa Piroska, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet szakértője és dr. Varga István, a Pécsi Egyetem adjunktusa tartott előadást.

A konferencia szünetében Fülöp Attila államtitkár lapunknak elmondta:
Az elmúlt 11 évben már megszoktuk, hogy évente egyszer Kalocsán találkozunk és komoly szakmai kérdésekről beszélgetünk. Az idei konferencia tartalmában azért mély, mert egy olyan fontos, a gyermekvédelemben megkerülhetetlen témát jár körbe, mint a bűnmegelőzés. Az elmúlt időszak a drog elleni harc kapcsán rávilágított, hogy kellenek az olyan lépések, amelyekben a bűnmegelőzéssel még szorosabb hálót fonunk a gyermekvédelem köré. Sokszor vannak olyan élethelyzetek, amikor nem csak a gondoskodásról van szó, hanem hogy a fiatalok elé új jövőképet, új keretrendszert rajzoljunk. A cél az, hogy felnőtt korukban lehetőleg rendezett kapcsolatokkal rendelkezzenek, munkából éljenek meg, hasznos tagjai legyenek a társadalomnak- fogalmazott az államtitkár, hozzátéve:
Soha nem tettünk annyit a gyermekvédelem biztonságának megteremtése, szigorítása érdekében, mint az elmúlt öt évben. Rengeteg jogszabályt hoztunk, amivel a gyermekvédelem biztonságát szeretnénk fenntartani. Gondoljuk például a tavaly bevezetett alkalmassági vizsgára, amivel azt mondjuk, nem csak az számít, hogy valaki szakmailag felkészült-e, hanem az is, hogy kifogástalan életvitellel, pszichológiai alkalmassági vizsgálattal rendelkezzen. Azt tudom mondani, hogy akik átestek a kifogástalan életvitel vizsgálaton, azoknak a 99,5 százaléka megfelelt; azaz odaadóan, elkötelezetten dolgoznak a gyermekvédelem érdekében. Így lesz tiszta a rendszer. A másik terület a finanszírozás fejlesztése. Itt gondolok a nevelőszülői rendszer, az étkeztetés, a tehetséggondozás fejlesztésére. Ennek is folyamatosan kell lennie, ugyanis a gyermekvédelem az a szakterület, ahol legelőször jelentkeznek koncentráltan a társadalmi problémák lenyomatai. Ezért itt mindig helye van a még több erőforrás bevonásának – mondta az államtitkár.
A szakmai konferencia a felmerülő kérdések megválaszolásával és átbeszélésével zárult. Zs.F.