Újonnan alapított díjakat adtak át Bátya falunapján, a Családi Pikniken

-Kifejezetten színes és változatos programmal készültünk idén, nagyon igyekeztünk kicsit és nagyot, fiatalt és időset is megszólítani – kezdte ezekkel a szavakkal a Családi Pikniket ünnepélyesen megnyitó Fekete Csaba polgármester, külön köszöntve Font Sándor országgyűlési képviselőt, Varga Nellit, a vármegyei közgyűlés tagját és Bedi Gyulát, Uszód község polgármesterét.
Először adtak át önkormányzati díjakat
Fekete Csaba bejelentette: az önkormányzat régi adósságát törlesztette azzal, hogy a közelmúltban más településekhez hasonlóan megalapította a Bátya Községért Díjat és a Bátya Község Polgármesterének Díjat. A legnagyobb helyi kitüntetések átadását - a hagyományteremtés szándékával - a mai napra időzítették.
A polgármester elsőként a képviselő-testület egyhangú döntésével Bátya Községért Díjban részesített Szabóné Béres Mária tanítónőt szólította színpadra, majd felolvasta a nyugdíjba vonult pedagógus irodalmi érzékkel összeállított méltatását.

A polgármester a laudációban felidézte, hogy a tanítónő neve fogalommá vált a faluban, szinte nincs olyan ember, akit ne tanított volna, vagy ne oktatta volna hozzátartozóját, közvetlen ismerősét.
„Akkor még minden gyermek a bátyai általános iskolába járt, volt olyan év, hogy 300 gyermek ült az iskolapadokban. Béres Marika csendes, ám határozott hangja, kitartó pillantása és engesztelhetetlen, ám sokszor belátó szigora előtt kivétel nélkül mindenki tisztelettel adózott. Meg is volt a kézzel fogható, szinte azonnali haszna: biztos készségek, kiváló ismeretek, fegyelmezett, olvasni, írni biztonsággal tudó, stabil tudással rendelkező gyermekek léptek a felső tagozatba, és szinte mind könnyedén vette az akadályokat” – mondta polgármester, aki szerint Szabóné Béres Mária pedagógus közel négy évtizedes munkája a mai napig érezteti a hatását, pedig 2002 óta a nyugdíjas éveit tölti. „Bátya község Önkormányzata keresve sem találhatott volna nagyszerűbb embert, akit elsőként ismerhet el a Bátya Községért Díj odaítélésével. Köszönjük Marika néni!” – zárta a méltatást a polgármester, majd átadta a díjat, amelyet Szabóné Béres Mária megható szavakkal köszönt meg a képviselő-testületnek és a község valamennyi lakójának.

A folytatásban a polgármester a 20 éve alapított Bátyai Hagyományőrző és Horvát Nemzetiségi Egyesületnek adományozott Bátya Községért Díjat adta át. A kitüntetést az alapító házaspár, Perity Lajos és felesége, Perity Lajosné Anna vette át.

A méltatásból kiviláglott, hogy az alapítók és az egyesület a közös éneklésen kívül a bátyai hagyományok őrzését, felelevenítését tűzték ki célul. A vezető, egyben az egyesület elnöke a kezdetektől Perity Lajos volt, aki felesége aktív támogatással végezte a munkát. A szervezet két aktív csoportból épül fel, a Rozmaring Népdalkörből és a Nyugdíjas Klubból. Az egyesület az elmúlt 20 évben számos sikert aratott, kiemelkedő eredményt ért el. A KÓTA népzenei minősítőn többször is arany minősítést érdemeltek ki, a népdalkőrt az ugyancsak arany minősítésű szólista, Szarvas Lajosné Tamaskó Teréz erősíti. A díjat a polgármestertől a házaspár vette át, majd külön - külön is megköszönték a rangos elismerést.

A polgármester méltató szavak kíséretében a szintén újonnan alapított Bátya Község Polgármesterének Díjat Ék Fülöpnek, a bátyai temető gondnokának, a katolikus egyházközség képviselőjének több évtizedes munkája elismeréseként adta át.

Bátya Község polgármesterének Díjában részesült Szabadi Istvánné Rózsa, aki mint a településvezető fogalmazott, polgárőrként Bátya szeme és őre. A polgármester szerint Rózsának nagyon sokat köszönhetnek a falu lakói és a gazdák is.

A díj átvételét követően Ék Fülöp és Szabadi Istvánné Rózsa további önzetlen szolgálatukról biztosították az önkormányzatot és a település lakosságát.
A 20 éve lapított Bátyai Hagyományőrző Horvát Nemzetiségi Egyesületet köszöntötték

Az emelkedett hangvételű perceket követően a vendégségbe érkezett népdalkörök, kórusok ünnepi műsorral köszöntötték a megalakulásának 20 éves évfordulóját ünneplő Bátyai Hagyományőrző Horvát Nemzetiségi Egyesületet.
Fellépett a Dunapataji Népdalkör,

a kalocsai horvát Ruzice Kórus,

a Géderlaki Katolikus Egyházi Férfikórus. A műsorfolyamba illesztve az ünnepelt bátyai Rozmaring Népdalkör is megcsillantotta tehetségét. A hagyományőrző blokkot a nagybaracskai Gyöngyösbokréta Népdalkör horvát és magyar nyelven előadott énekszámai zárták.
Operett, horvát táncház, önfeledt vidámság
A Legyen a Horváth- kertbe Budán című operett műsor, a BuliZoo együttes fellépése után a sokak által várt horvát táncház következett, talpalávalót az A’ la cart zenekar pengette.
Az est fősodrát a Felezhetetlen együttes, majd a Zaporozsec együttes koncertje adta, Bátya legnagyobb közösségi eseménye az A’ la cart együttes hajnalig tartó bulijával zárult.
Cikk, fotók: Zsiga Ferenc