Május 3. szombat, Irma, Tímea
2025. április 29., 12:48

Százakat vonzott a Szent György Nap és a Tájházak Napja Dunaszentbenedeken

Dunaszentbenedek hűen őrzi a saját hagyományait, népviseletének, néptáncának egyediségét és szépségét.

Szombaton délután a hőmérő higanyszála a dunaszentbenedeki Tájháznál 24 fokot mutatott, így a lengedező szélben a ház és az udvaron felállított szabadtéri színpad a Szent György Nap és a Tájházak Napja megünneplésének kitűnő helyszínt biztosított. Vargyas László polgármester az időpontválasztást, a május 1-je előtti szombatot azzal indokolta: Kalocsán és a közeli településeken nagyobb rendezvényeket szerveznek, így el akarták kerülni, hogy a benedekiek azokból kimaradjanak. A rendezvény vonzerejét mi sem bizonyította jobban, minthogy a Tájház közelében megteltek a parkolók, gyalogosan, kerékpárokkal is sokan igyekeztek a 13 órakor kezdődő ünnepélyes megnyitóra.

Az a több száz látogató, aki a délután folyamán ott volt, a frissítő italoknak, a nagyüzemben, a legkülönbözőbb feltétekkel készülő kemencés lángosnak és a kitűnő műsornak köszönhetően nagyon jól érezhette magát.

A vendégeket érkezéskor látványosságnak beillő színes forgatag, a Dunaszentbenedeki Hagyományőrző Néptánccsoport generációkat ötvöző, talpig autentikus népviseletbe öltözött tagjai fogadták.

Vargyas László a rendezvényt megnyitó beszédében a Kalocsáról és a környező településekről érkezők mellett szinte a falu egész közösségét köszönthette.

A polgármester emlékeztetett, hogy Szent György napját, április 24-ét szerte Európában a tavasz kezdeteként tartják számon, és talán az sem véletlen, hogy a Tájházak Napját idén április 26-27-én rendezik meg az országban. E két napon a tájházak, köztük szombaton a dunaszentbenedeki is szélesre tárja kapuját a látogatók előtt. Amikor Dunaszentbenedek Önkormányzata a 2007-ben megnyitott tájház létesítése és helyi adományokból történő berendezése mellett döntött, arról is határozott, hogy az építészeti örökség mellett a tárgyi és a kulturális hagyományok megőrzésének is méltó és autentikus helyszínt biztosít.

A Tájház számos hagyományőrző programnak, legutóbb a falusi disznótornak adott helyet, udvari kemencéje pedig ahogy most is, a hagyományos paraszti ételek, köztük a kenyérlángos elkészítését teszi lehetővé, amelynek receptjét déd - és üknagyanyáink hagyományoztak ránk.

Aki elmegy a Tájház előtt, azt az épület akaratlanul is arra emlékezteti, hogy Dunaszentbenedek hűen őrzi a saját hagyományait, népviseletének, néptáncának egyediségét és szépségét. Az pedig külön öröm, hogy a fiatalok is érdeklődnek gyökereik iránt, többen már felmenőikkel együtt táncolnak, dalolnak, lépnek színpadra – mondta a polgármester.

Miközben a szabadtéri kemence körül sürgölődő asszonysereg és a kemence felfűtéséért felelős férfiak jóvoltából folyamatosan készültek a finomabbnál finomabb feltétekkel gazdagított, a dédnagymamák receptje szerint készülő, azonmód melegében fogyasztható lángosok, a színpadon megkezdődött a műsor.

A közönség először a dunaszentbenedeki óvodások, majd az általános iskola diákjainak műsorát láthatta, majd a helyi Hagyományőrző Néptánccsoport két blokkban előadott műsora szórakoztatta a nézősereget.

A nehezen szűnő taps után a bajai Tarka-barka Lakóotthon zenés-verses előadásával folytatódott a program.

A közös májusfaállítás egy időre mindenkit a szépen felszalagozott májusfa köré vonzott.

Az esemény egyik kísérőprogramja „A mi Benedekünk”  című kiállítás, a másik Vörös Katalinnak, a Kancsimesék című mesekönyv szerzőjének játékos foglalkozása volt a mesesarokban.

A kézműves foglalkozás, a gyertyaöntés, szappan, gyertya és agyagedény árusítás bevételét a bajai lakóotthonnak ajánlották fel. A kíváncsiabbak a hagyományosan kézzel készített cirokseprű gyártásába is betekinthettek.

A dunaszentbenedeki Szent György Nap és Tájházak Napja rendezvény a késő esti órákban zárult.

Cikk, fotók: Zsiga Ferenc

Kövessen minket a Facebookon is!
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram