Több, mint kétszázan ropták a kiskőrösi művelődési házban

A műsort mindkét alkalommal a legkisebbek, vagyis „Négykézláb„ Óvodás Gyermekcsoport kezdte Horváth Katalin vezetésével. A táncosok számára a talpalávalót Pogrányi Miklós és népzenész barátai szolgáltatták. A közönséget Markóné Csányi Gabriella, a SZÓ-LA-M AMI igazgatója és Horváth Katalin tanszakvezető, a Hétszínvirág Alapítvány elnöke köszöntötte. Mondanivalójuk néhány pontban kapcsolódott egymáshoz, de a legfontosabb a szülők felé kifejezett köszönet és hála volt. A bizalomért, a sok -sok segítségért és támogatásért.
A néptánc gyermekek és felnőttek részére is áldásos hatásait hosszan lehetne sorolni, ám aki egyszer is végig nézte ezt a műsort, vagy rátekint a cikkünkhöz csatolt képekre az láthatja, hogy aki táncol az boldog. És talán ez a legfontosabb. Emellett pedig ezekkel a lenyűgöző produkcióikkal a nézőket is boldoggá teszik, miközben megidézik a múlt gazdag kultúráját.

- A Kiskőrös Néptáncegyüttes, egy nagy család - mondta el beszédében Markóné Csányi Gabriella, a SZÓ-LA-M AMI igazgatója - amelyben olyan felmenőrendszert építettünk ki a 15 esztendő alatt, hogy szinte minden korosztály képviselteti magát. A 8 csoportban 217 fő táncol jelenleg, ebből művészeti Iskolás - gyermek és ifjúsági korosztályban - 113 fő. A felnőttek 48, a kezdő óvodások 49 fővel vesznek részt a műsorban. A két óvodás csoportot a Hétszínvirág Alapítvány működteti. A Kiskőrösi SZÓLAM Alapfokú Művészeti Iskola néptánc tagozatát a Kiskőrösi Tankerületi Központ fenntartásával koordináljuk. A Kiskőrösi Önkormányzat, illetve a Hétszínvirág Oktatási és Kulturális Alapítvány támogatja programokkal, népzenekarral, jelmezekkel, egyenruhával, utaztatással, illetve szakmai táborokkal az oktatást. A két felnőtt csoportot a Kőrisfa Néptánc Egyesület működteti, a Hétszínvirág Alapítvánnyal kölcsönösen támogatva.
A legkisebbek mellett felléptek a „Tökmagok” (előképzős) Óvodás Gyermekcsoport (5-6 év), a „Palánta” Gyermek Néptánccsoport (6-8 év), a „Csicsergők” Gyermek Néptánccsoport (8-11 év), a „Sihederek” Gyermek és Ifjúsági Néptánccsoport (11-15), a Kiskőrös Néptáncegyüttes „kezdő” (25-62), és a Kiskőrös Néptáncegyüttes (17-30).

A csoportok művészeti vezetői és koreográfusai: Horváth Katalin, Bőtös Barnabás, Kaponya László, Markó Fruzsina táncpedagógusok, valamint Podholiczky Rebeka Ráhel és Svinyuk Sándor a Magyar Állami Népi Együttes tagjai.
A hétvégi két fellépést követően a következő hetekben újabb komoly feladatok várnak a csoportokra, hiszen 5. alkalommal kerül megrendezésre néhány nap múlva a Petőfi Sándor Művelődési Központban, a Bács- Kiskun Vármegyei Néptáncverseny, ahol három csoport képviseli majd a helyi táncosokat. Ez a három csoport Szegeden és Dunaföldváron az Országos Néptáncversenyen is szerepel majd a következő hónapban.
Cikk, fotók: Subáné Kiss Kriszta