Tavaly rendezték meg először Soltvadkerten a Családi Mikulásváró Traktoros Felvonulást, melynek nagy sikerén felbuzdulva, idén december 2-án ismét meghirdették a közösségi rendezvényt. A piactéren 16 órától zsíros kenyérrel, teával és forralt borral várták a nem mindennapi látványosság után érdeklődőket.
Óriási büszkeség Kiskőrösnek, hogy a Bács-Kiskun Vármegyei Prima díjátadón két kiskőrösi hölgy is kategória-győztes lett. Dr. Filus Erika a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója a magyar tudomány kategóriában, Szalai Éva zongoraművész pedig magyar zeneművészet kategóriában lett az első. A tíz kategória-győztes közül választották ki a három vármegyei Prima díjast, akik között elismerték Dr. Filus Erika munkásságát is.
December 6-a, Szent Miklós napja a magyar pálinka ünnepe is egyben. Ebből az alkalomból a Magyar Pálinka Lovagrend immáron tizenhetedik alkalommal szervezett országos ünnepséget, amelynek idén Kalocsa adott helyet december 2-án. A Szent István király templomban délelőtt 11.00 órakor vette kezdetét az az ünnepi szentmise, amelyre több mint 60 lovag, illetve lovagjelölt érkezett az ország minden részéből, hogy Szent Miklós ereklyéje előtt tisztelegjen, amit szintén ebben a templomban őriznek.
\nA 2004-ben alapított lovagrend minden évben liturgia keretében kér áldást a Miklós Napi pálinkákra, ezekről az esemény helyszínéhez közel eső rendi tagok gondoskodnak. Miután ebben az évben Kalocsa volt a helyszín, Lakatos Márton madarasi főzdéjéből érkezett a szilvapálinka, 100 darab, ízléses csomagokban, az oltár elé helyezve.
\n
A fiataloknak szeretne tornatermet és közösségi klubhelyiséget a polgármester
\n
\nA több mint kétezer lelket számláló Apostag község Bács-Kiskun vármegyében, a Duna bal partján, a Kunszentmiklósi járásban helyezkedik el. A 2002 óta cikluson lévő Zakar Zoltánnal beszélgettem, aki teljeskörű betekintést adott a település életébe.
\n
Novák Katalin november 24-én Bács-Kiskun vármegyei közgyűlés kihelyezett ülésére látogatott Kiskőrösre. Az államfő elmondta: ez az első alkalom, hogy köztársasági elnökként egy vármegye közgyűlésén személyesen részt vesz. Kiemelte: ezek a találkozások is lehetőséget biztosítanak számára, hogy tájékozódhasson az ott élők gondjairól, kihívásairól, ugyanakkor büszkeségeiről és örömeiről.
Már hagyomány, hogy minden évben újbormustrát szervez a Kiskőrösi Gondűző Borlovagrend, Kiskőrös Város Hegyközsége, Kiskőrös Város Önkormányzata és a Hazai Termék Kft. A Kóstold meg az új boromat nevet viselő rendezvényt Szent Márton napján szervezték meg idén, melyre a kiskőrösi és a környékbeli települések borászait várták.
Kiskőrös városa az egészségügyi és szociális ellátórendszer fejlesztésére 150 millió forintot nyert az Európai Unió Terület- és Településfejlesztési Operatív Plusz Program forrásból. Domonyi László polgármester nemrégiben az evangélikus templomban jelentette be a jó hírt. Ugyanis az önkormányzat által elnyert összeget a Jó Pásztor Evangélikus Szeretetotthon fejlesztésére fordítják.
A Petőfi 200 emlékév országos eseménysorozatában fontos szerep jutott Kiskőrösnek, mint szülővárosnak. De Kiskőrös számára is mérföldkő volt ez az időszak, hiszen a kétszázadik évforduló méltó megünneplése óriási felelősséget rótt ránk – mondta Domonyi László, Kiskőrös polgármestere, amikor az emlékév értékelésére kértük.
\n
\n
Kiskőrös, Petőfi Sándor szülővárosa gondosan védi, ápolja és fejleszti nagy szülötte kultuszát annak érdekében, hogy a magyar irodalom külföldön is legismertebb költője része legyen a kiskőrösiek mindennapjainak, hozzá tartozzon a város lakosságának identitásához.
\n\t
\n
Mozgalmasan kezdődött az ősz Kalocsán – számolt be dr. Filvig Géza, amikor az elmúlt időszak történéseiről kérdeztük. A polgármester kiemelte többek között az Európai Mobilitási Hét és az idősek hónapja eseményeit, a város Bursa Hungarica ösztöndíjrendszerhez való csatlakozását, és eredményes munkát kívánt a városi vagyonhasznosítási kft. új ügyvezetőjének is.
Október 14-én 27 fokos melegben vette kezdetét a hagyományőrző szüreti felvonulás Kalocsán. A sokéves tradíció felelevenítése a város valamennyi népművészeti egyesületének 70 táncosa, valamint a Hajnal és Baráti Kör Lovas Sport Egyesület számos lovasa és lovas kocsija bevonásával zajlott. Az esemény díszvendégei a testvérváros Kúla Magyar Népkörének fiatal táncosai voltak.
Október 1-én, vasárnap Császártöltés Község Önkormányzata és a Császártöltési Német Nemzetiségi Önkormányzat újra megrendezte a szüreti felvonulást a településen. Nagyon sokan kilátogattak a nem mindennapi látványosságot ígérő programra.
A Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Kalocsai Szent Kereszt Kórház Védőnői Szolgálat munkatársai az anyatejes táplálás világnapja alkalmából rendeztek bensőséges hangulatú, gyermekzsibongástól hangos ünnepséget október 13-án a kalocsai városháza dísztermében. Az eseményt a városi önkormányzat mellett számos cég támogatta.
2023. november 1-jétől az egész országot érintően, így Bács-Kiskun Vármegyében is jelentősen átalakul az orvosi ügyeleti rendszer: egy egységes struktúrában az Országos Mentőszolgálat biztosítja az ügyeleti alapellátást, ami egy háziorvosi ügyeleti és egy sürgősségi ügyeleti rendelésből áll majd.
Ordas települést egy 1239-es írásos anyag már ezen a néven említi. A Duna-parti település elnevezését egy honfoglaló vezér nevéből eredeztetik. Adottságait, földrajzi elhelyezkedését tekintve az itt élők valóságos földi paradicsomként tekintettek a falura, különösképpen abban az időben, amikor megtermelt javaikat – krumplit, salátát, káposztát, hagymát, paprikát – a hajnalban induló hajóval a fővárosba tudták szállítani, majd miután ott eladták, még az esti hajóval visszatérhettek Ordasra a bevétellel. Bár az értékesítés e formája már a múlté (a hatvanas évek végén a hajóállomás is megszűnt), a lenyűgözően szép falukép, a gyakran százévesnél is öregebb parasztbarokk lakóépületek, a zegzugos, virágoktól tarkálló utcák ma is paradicsomi szépséget idéznek. Az alig 450 lelket számláló község polgármesterével, Szabó Zsolttal arról beszélgettünk, hogy milyen az élet manapság Ordason. Ott, ahol lassan huszonöt éve kitartóan áldoznak pénzt, munkát, figyelmet arra is, hogy részt vegyenek a Virágos Magyarország versenyen. Fáradozásaikat különböző díjakkal jutalmazták, melyek közül a Miniszterelnöki Különdíj volt a legmagasabb. A környezetszépítés – mondja a polgármester – a lakosok, az önkormányzat és a helybéli Véger Imre kertészetének összefogásával valósul meg.
A decemberi végi átadási határidő előtt hat hónappal elkészült az egykor önálló, ma Szakmár község egyik különálló településrésze, Felsőerek belterületi főútjának felújítása. Felsőerek az egyik legnépesebb egykori szállás a kalocsai járásban, ahol a betelepüléseknek köszönhetően jelenleg több mint százan élnek. Felsőerek közúton a „falukat összekető” 5308-as útból, Újtelek központjában kiágazó 53109-es számú mellékúton közelíthető meg. Ugyan a több kilométer hosszú bekötőút nincs a legjobb állapotban, de a kétóránként közlekedő helyibusz járatoknak köszönhetően a legszükségesebb javításokat a vármegyei közútkezelő elvégzi.
2017. szeptember 18-án írt alá testvérvárosi szerződést Kalocsa és az olaszországi Altino településvezetője, melyet a fél évtizedes jubileum alkalmából dr. Filvig Géza, Kalocsa város polgármestere és Vincenzo Muratelli, Altino polgármestere szeptember 8-án, a XXXII. Paprika- és Gasztro Fesztivál nyitóeseményeként írt alá ünnepélyesen a városházán.
Az elmúlt időszak legjelentősebb eseménye a szeptember 8-10. között 32-dik alkalommal megrendezett Csíplek Kalocsa! Paprika- és Gasztrofesztivál volt abban a városban, ahol két hungarikum hagyományát is féltve őrzik. Dr. Filvig Géza polgármester elmondása szerint a paprika betakarításának idejéhez köthető nagyszabású kulturális programsorozatot azért rendezik meg évről évre, hogy népszerűsítsék a minőségi paprikát és termesztésének hagyományait, az ezeréves érseki város történelmi múltját és gasztronómiáját, továbbá Kalocsa népművészeti örökségét. Az esemény tartalmas pillanatait megidézte meg Kalocsa első embere.
Az 564 lelket számláló Dunatetétlen meglehetősen fiatalnak számít a települések között: alig néhány évtizede, 1947-ben lett önálló község. Pálfi Mihályné itt, a nagyszülei házában született 1958-ban, pályafutása csaknem negyven évvel ezelőtt keresztezte szülőfaluja történetét, és azóta a kettő összefonódik. 1985-ben, mint tanácstag, 1988-ban községi elöljáró, 1990-ben előbb tanácselnök, majd 1990 ősze óta polgármesterként vesz részt a közéletben, ma már nyugdíj mellett. Vele beszélgettünk Dunatetétlen jelenéről és jövőjéről.
Egyre több külföldi vásárol ingatlant a faluban
\n
\nAz elöregedés a Kalocsától 12 kilométerre fekvő, 1775 lelket számláló Miskét sem kerülte el. Ahogy dr. Serföző Csaba polgármester fogalmaz, a fiatalok továbbtanulnak, és általában nem jönnek vissza. Néhány évvel ezelőtt azonban megjelentek az első, Nyugat-Európából érkező ingatlan vásárlók. A német, belga, holland állampolgárok általában a nyugdíjas éveiket tervezik – részben vagy egészben – itt tölteni. Ez a tendencia azóta is tart, és több szempontból fordulatot hozott a község életében. Például lényegesen megemelkedtek az ingatlanárak – tudtuk meg a település első emberétől, aki 2019 óta polgármester, előtte pedig Miske és Drágszél községek jegyzőjeként tevékenykedett. Több, mint 18 éve dolgozik az önkormányzati szférában.
\n