Elmúlt idők harci és polgári gépcsodáiba ülhettek a gyerekek
Szélesre tára kapuit a MiGálló a látogatók előtt

Igazi ingyenes családi program vette kezdetét április 26-án, szombaton 10 órától Kiskőrösön, a MiGálló és Szuhoj fészek névre keresztelt repülőeszközök kiállítóhelyén. A szép napos „repülési idő” egykor akár kedvezhetett is volna az eredeti állapotukra vissza varácsolt harci és polgári gépcsodáknak, a pilótáknak legfeljebb az erős oldalszélre kellett volna figyelniük. A Kiskőrös, Baross utca 81. szám alatti kiállítóhelyet könnyű volt megtalálni, ugyanis járművek, érdeklődők tucatjai csoportokba verődve tartottak a szépen sorakozó, régi fényükben pompázó repülőeszközök felé.

A bejáratban Firkó János, a kiállított repülők tulajdonosa és felújítója restaurátortársaival együtt fogadta a látogatókat. Közülük többen arról számoltak be: nemcsak a kiállított repülőkre, de arra az emberre is kíváncsiak voltak, aki áldozatos, értékteremtő munkával, nem kis anyagi áldozatok árán ezeket a kicsit már a legendák világába tartozó katonai és polgári gépeket segítőivel szinte az utolsó csavarig autentikusan helyreállította. Firkó János beszélgetve hamar kiderült, hogy elhivatottságban nincs hiány, hiszen egyesületük tagjai szinte valamennyien a repülőgépek, a repülés szerelmesei, nyugállományú katonák, volt repülőgépvezetők, az ügy iránt elkötelezett civilek.

Az ámulatba ejtő, újkorukban a katonai létesítmények szigorú őrizete miatt megközelíthetetlen repülőgépek és helikopterek most nem csak hogy karnyújtásnyira voltak, de bárki beülhetett a pilótafülkébe és képzeletben akár még egy légi harcot is megvívhatott. Ehhez még ha hatástalanítva is, minden, így a fedélzeti gépfegyver és a szárnyak alá erősített rakéták is rendelkezésre álltak.
Firkó János és barátai szívesen válaszoltak az érdeklődők kérdéseire, akiktől egyebek mellett azt is megtudhatták, hogy János az első MiG 15– 15-ös vadászgépet még 2020-ban, igencsak lerobbant állapotban vásárolta, hiszen egy virágkertészetnek volt a nem éppen odaillő látványossága. A gépek gyári színei, még azok árnyalatai és az azonosító jelzései is mindenben megfelelnek az eredetinek. Ezekről az egykor rettegett harci gépmadarakról a látogatók között elvegyülő repülőtisztek mondták: szinte valamennyi olyannyira eredeti és élethű, mint amikor a szovjet gyárakból a magyar katonai légi bázisokra megérkeztek. Ebben a felújítóknak nagy segítséget nyújt a 3D nyomtatás, mert az elhasználódott alkatrészek pótlása ilyen időtávlatokban alapvetően már csak így lehetséges.
Öt légi járműből áll a kollekció
Szerencsére kérnünk sem kellett, Firkó János szívesen, gépről gépre járva bemutatta a kollekció valamennyi darabját, egyiknél- másiknál még egy kis történet is eszébe jutott.
Mint elmondta, a gyűjtemény jelenleg egy darab egykoron szolnoki MiG-15 bisz-ből, egy Pápán repült MiG-21 bisz-ből, egy Szu-22M3-ból, egy ZLIN-104 WILGA, valamint kettő darab (MI-24D és KA-26) helikopterből áll.

Készül a szimulátor
Ugyan abban a helyiségben még nem fotózhattunk, személyesen győződhettünk meg arról, hogy most készül egy modern, Airbus A-320-as repülőgép teljes szimulátor, továbbá kettő darab MiG-29 fülkeszimulátor.
Az ingyenes nyílt nap végén több mint ezer látogatót számláltak. Firkó János portálunknak elmondta: a következő nyílt napot június első hétvégéjén, a kiskőrösi Dutra Találkozó programsorozathoz kapcsolódva tartják. Zsiga F.