Befejeződött a nukleáris szigetek talajszilárdítása
Az 5. blokk után a 6. blokk nukleáris szigete alatt is befejeződött a talajszilárdítás, idén már csak az ezeken kívül eső területeken végeznek ilyen tevékenységet alapvetően a második és a harmadik negyedévben. Az 5. blokk munkagödrében rövidesen végéhez ér a tervezési szintig történő földkiemelés Rákóczi Péter összegzése szerint ezek a legfontosabb aktualitások a területen folyó munkákkal kapcsolatban. A kommunikációs igazgató kifejtette, hogy a dolgozói létszám – ami egyébként minden esetben az érintett vállalkozások saját hatáskörébe tartozik – természetesen mindig az aktuális ütemtervhez, feladatokhoz illeszkedik.
– Elértük az 5. blokk esetében a tervezési szint legmélyebb pontját, ami 23 méter, azaz majdnem annyit haladtunk lefelé, mint amennyit egy tízemeletes épületnél meg kell tennünk, ha szeretnénk a tetőre jutni – érzékeltette Rákóczi Péter. – A munkagödör monumentális és az eddig elvégzett munka mennyisége is figyelemre méltó, különösen ha számba vesszük a sok-sok tervezési, előkészítő és engedélyezési tevékenységet – tette hozzá. Arra is kitért, hogy nagy körültekintéssel járnak el minden munkafázisban, amit egyébként az Országos Atomenergia Hivatal folyamatosan ellenőriz.
A kommunikációs igazgató kitért arra, hogy alaptalanok a közösségi médiában terjedő állítások a résfal megdőléséről. – Ez fizikai képtelenség, a résfal jellemzően 32 méter mélységig, 2,7 kilométer hosszan veszi körbe a blokkok területét a föld alatt. A felvételen a munkagödör látható, melynek állapotát hidrogeológiai, geotechnikai és geodéziai módszerekkel folyamatosan monitorozzuk. A mért adatokat a társaság megosztja az Országos Atomenergia Hivatallal és a Paksi Atomerőművel egyaránt. A monitoringrendszer naprakész adatai a beavatkozást igénylő határértéket ugyan nem érték el, de a konzervatív megközelítés alapján és a „Safety first!”, azaz a biztonság minden előtt elvet követve a falszakasz megerősítése mellett döntöttünk (a kép bal felső részén látható világosbarna részlet) – részletezte. Hozzátette: a területelőkészítési tevékenységet az OAH szakemberei folyamatosan ellenőrizték, amely során a hatóság nem azonosított olyan problémát, amely beavatkozást igényelt volna.
A kommunikációs igazgató azt mondta, hogy a két új blokk melletti területen már tavaly is látványos munkálatok folytak, s folytatódnak az idén is, hiszen készülnek a kiszolgáló létesítmények, köztük például az a tekintélyes méretű acélszerkezeti csarnok, amelynek a méretei megegyeznek a Fővám téri vásárcsarnokéval. Az év első felében az 5. blokk területén is megjelennek majd a toronydaruk, elkezdődik az épületek kivitelezése. Az első lépés természetesen az alapozás. – A munka volumenére jellemző, hogy csak a két blokk alaplemezéhez 88 ezer köbméter szerelőbetonra és 60 ezer köbméter szerkezeti betonra lesz szükség, betonacélból pedig mintegy 19 ezer tonnára – vázolta Rákóczi Péter. A nagyságrendet érzékeltetve hozzátette, a MOL Campus építéséhez összesen 63 ezer köbméter betont és 7000 tonna betonacélt használtak fel, tehát már a talajszint alatti építkezés is meghaladja a MOL székház teljes építési nyersanyagigényét.
Kövessen minket a Facebookon is!