• Május 27. péntek, Hella | EUR: 392; USD: 366; CHF: 381
Közélet 2021. június 3. 12:53

Soltszentimre - egy szerethető község nagy múlttal és jövővel

Soltszentimre - egy szerethető község nagy múlttal és jövővel
Soltszentimre 1350 lelket számláló csendes, gondozott kistelepülés a kiskőrösi járásban, 20 kilométerre Kiskőröstől és 40 km-re a megyeszékhelytől, Kecskeméttől. Nagy István polgármester szerint egy szerethető község, aminek van múltja és jövője is. Itt van például a névadó Szent Imre herceg legendája, aki a hagyomány szerint a közeli királyi vadaskertben, azaz a mai Soltvadkert területén szerzett halálos vadászbalesetet és a hazafelé úton a település határában lelte halálát. Az ő emlékére emeltette apja, István király a templomot, amit az utókor Csonka-torony néven ismer. Ami pedig a jövőt illeti, leginkább azok a fiatalok a zálogai, akik letelepedtek a parányi településen, és – minden nehézség dacára – itt képzelik el az életüket.

Hirdetés

– Helyben sajnos kevés a munkalehetőség. A lakosok egy része növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozik.  A szőlő a fő profil, de megjelennek a gabonafélék és a bodza is, míg az állattartás terén a juhtenyésztés és a szarvasmarha állomány a meghatározó. Itt található az ország 9 juh mintafarmjának egyike, a Gudmon Farm, ahol nemzetközi minőségű állományt tenyésztenek és gyapjút állítanak elő. Az őstermelőkön és a családi gazdálkodókon, gazdaságokon túl lakosaink zöme valamelyik közeli-távoli városban dolgozik. Korábban főleg Kiskunhalas, Kiskőrös és Budapest volt a meghatározó irány, az utóbbi öt-hat évben Kecskemétre is viszik a munkásjáratok az embereket: Mercedes gyár, Bosal Kft., Barnevál…) – mondta el Nagy István, aki 2008-ban, időközi választáson lett a település független polgármestere. Korábban nyolc évig önkormányzati képviselőként tevékenykedett, és tősgyökeres soltszentimreiként meggyőződése, hogy egy ilyen méretű községnek van létjogosultsága az önálló közigazgatásra.

– Milyen infrastruktúra és intézményhálózat szolgálja a helybélieket?

 – Településünkön az alapszolgáltatások adottak, az itt levő lakóingatlanok összkomfortosak. Nyolc osztályos iskola, kétcsoportos óvoda működik, önkormányzat, könyvtár, közösségi ház, pinceklub, konditerem, posta, idősek klubja, egészségház áll a lakosság szolgálatában. Dr. Martinkó István személyében pedig helyben élő háziorvossal is büszkélkedhetünk. Még a 2010-es években pályázati forrásból sikerült az Egészségházat kialakítani, ahol egy helyen működik a háziorvosi és a védőnői szolgálat és itt kapott helyet a fogorvosi rendelő és a gyógyszertár is. Elmondhatom, hogy kistelepülésként jól szerepeltünk a pályázatokon az elmúlt években is. Közintézményeinken tetőcserét végeztünk, felkészülve a későbbi korszerűsítésekre. Európai Uniós forrásból hulladéklerakó rekultivációt végeztünk el jelentős összegből és külterületi utat aszfaltoztunk újra, több, mint 70 millió forint értékben, megkönnyítve az itt élők és gazdálkodók mindennapjait. Szintén pályázati forrásból újítottuk meg a közösségi parkunkat és TOP-os forrásból tudtunk csapadékvíz elvezetésre és két utcában útalap képzésre is pénzt szerezni. A tavalyi év legjelentősebb beruházása egy komplex energetikai pályázat megvalósítása volt, aminek keretében az önkormányzat épületét, a közösségi házat, könyvtárat, az óvodát és a konyhát korszerűsítettük. Több mint nyolcvannyolcmillió forintos pályázati forrásból és jelentős önerőből valósítottuk meg a fűtéskorszerűsítést, kazán és nyílászáró cserét, akadálymentesítést, napelemrendszer kiépítését és az intézmények teljes szigetelését, homlokzatfelújítását. A Magyar Falu Programban is komoly sikereket értünk el. Ennek köszönhetően megújult a közösségi ház belső tere is. Többek között a nagyterem új parkettát, a színpad új borítást kapott, az előtér új, modern arculattal várja a falu lakosságát és minden idelátogatót. Orvosi eszköz beszerzésére is pályáztunk, amiből a fogorvosi kezelőegységet cseréltük le, a kistelepülések járdafelújításának anyagköltségére ötmillió, óvoda udvari játékok beszerzésére ugyancsak ötmillió forintot nyertünk el. Ezek a fejlesztések a 2020-as évben befejeződtek. Tavaly önkormányzati belterületi utak aszfaltozására nyertünk támogatást, ami két utca aszfaltozását és egy utcarész útalappal történő ellátását jelenti. Ezt az idén szeretnénk befejezni. Erre az évre is bőven maradt még munka. TOP-os (Területfejlesztési Operatív Program) pályázatok várnak befejezésre: a fenntartható közúti közlekedésfejlesztés keretében buszöblök és gyalogátkelőhely létesül, járdák készülnek a településen, megtörténhet az úgynevezett nagyiskola teljes energetikai felújítása fűtéskorszerűsítéssel, nyílászárócserével, szigeteléssel, homlokzat felújítással, megújuló energia rendszer telepítésével, és kivitelezés alatt áll az elnyert mini bölcsőde pályázatunk is. Még ebben az évben be kell fejezni a tankerületi költségvetésből fennmaradt összeg felhasználásával a kisiskola teljes tetőfelújítását és nyílászárócseréjét, és bizakodóak vagyunk a Leader-es pályázatunk sikerét illetően is, amely a temetőben a ravatalozó előtti rész térkövezését tenné lehetővé. Számítunk ennek a megvalósítására is.

– Mivel készülnek a további pályázati lehetőségekre?

– Idén a Magyar Falu Programban szeretnénk forrást nyerni az önkormányzati épület belső felújítására és nagyon bízunk a pozitív elbírálásban. Ezáltal az önkormányzat épületének belső terei is megújulnak a már megszépült külsőhöz méltóan. További terveink között prioritási sorrendet állítottunk fel a Versenyképes Magyarországért Operatív Program pályázati konstrukciójára készülve. Itt a belterületi földes utcák útalappal, később burkolattal való ellátása mellett egy termelői piac és egy tornaterem felépítése is a megvalósításra váró álmok között van. Ezekhez remélünk pályázati lehetőséget. Szeretnénk még utcákat aszfaltozni, és van egy sportparkos pályázatunk is, aminek bízunk a befejezésében. Pályázataink elkészítésében és koordinálásában jegyzőasszonyunk oroszlánrészt vállalt és vállal, amit ezúton is köszönünk neki..

– Hogyan érintette a pandémia a települést?

– Természetesen minket is elért a világjárvány. A lezárások alkalmával az önkormányzat dolgozói, a karbantartó és a közmunkások bevásárlással, gyógyszerkiváltással segítették a lakosságot a mindennapi életben. A háziorvosunkkal történt legutóbbi egyeztetés alapján jól állunk az átoltottság, illetve a védettség tekintetében. Nálunk a lakosság elfogadó az oltásokat illetően, településünkön valamennyi ide érkező vakcinát fel tudtuk használni 24 órán belül. Rendezvényeink és ünnepségeink elmaradtak a múlt évben, beleértve a Szent Imre Majális és Falunapot. Ez nálunk az év legnagyobb eseménye, amit május utolsó szombatján szoktunk megrendezni főzőversennyel, sport és kulturális programokkal, tűzijátékkal és utcabállal fűszerezve. Nagy valószínűséggel idén is le kell mondanunk már erről a közösségi programról. Ugyancsak meg kellett szakítanunk a szüreti felvonulás hagyományát, valamint az adventi rendezvénysorozat megtartását is. Az idén talán már ismét megtarthatjuk ezeket a közösséget összekovácsoló rendezvényeket. 

– Képes-e Soltszentimre megtartani, esetleg visszacsábítani a fiatalokat?

– Én a saját gyerekeimen is azt tapasztalom, hogy erősen kötődnek a szülőfaluhoz. Lányom és férje tanáremberek és hivatásos néptáncosok, rendszeresen visszajárnak és segítenek a rendezvényeinket még színvonalasabbá tenni a saját eszközeikkel. Középső fiam orvos, ő a nyári gyermektáborok rendszeres előadója, előadásokon hívja fel a figyelmet az egészségmegőrzés fontosságára. Örömteli tapasztalata az utóbbi éveknek, hogy az egykori gyerekek – tanulmányaikat elvégezve, családot alapítva – szívesen jönnek vissza fiatal felnőttként. Szinte az összes eladó ingatlan elkelt a közelmúltban, amiben nagy szerepe van a kormányzat családpolitikájának (falusi CSOK, babaváró hitel, lakásfelújítási támogatás…). Szerencsére a vidéki élet egyre népszerűbb a fiatalok körében, hiszen a vidék egyre komfortosabb életkörülményeket képes nyújtani számukra. Mindent egybevetve Soltszentimre vonzerővel bíró, rendes, csendes, gondozott kistelepülés, ahol a demográfiai helyzet is javuló tendenciát mutat: évente 14-15 gyermek születik, az óvoda 50 fős teltházzal működik.

Egy cseh közmondás szerint, aki tenni akar valamit, talál rá eszközt. Aki nem akar tenni semmit, talál rá mentséget. Az biztos, hogyha élni akarunk, fejlődni, haladni a megkezdett úton, össze kell fognunk. Ehhez pedig minden tenni akaróra szükség van, aki hajlandó a településért dolgozni. Én úgy gondolom, hogy az elkövetkezendő évekre ez garanciát jelent a település lendületben tartására.

Tóth Tímea

Kövessen minket a Facebookon is!

Címkék: Soltszentimre