• December 2. hétfő, Melinda, Vivien
logó
Közélet 2024. november 4. 14:44

Miként vizsgázik az orvosi ügyeleti rendszer?

 Miként vizsgázik az orvosi ügyeleti rendszer?
A kiskőrösi képviselő-testület szeptemberi ülésén dr. Zentai Attila, az OMSZ Dél-alföldi Regionális Mentőszervezet igazgatója adott választ arra a sokakat érintő kérdésre: miként működik a hétközi és hétvégi háziorvosi ügyeleti rendszer Kiskőrösön és a járás településein?

Hirdetés

Az igazgató elöljáróban elmondta: minden változás bizonytalanságot szül, ezt leginkább korrekt tájékoztatással lehet csökkenteni.

  • Munkatársaimmal 2023-ban nagy energiát fektettünk abba, hogy a régiót alkotó három vármegyében (Békés, Bács-Kiskun, Csongrád – Csanád) szinte száz százalékos a háziorvosi részvétel az ügyeletekben. Bács-Kiskunban 2023. november 1-jén indult az új ügyeleti modell, de ezt megelőzően már júniusban Kiskőrösön jártunk és párbeszédet folytattunk az érintettekkel. A kezdetben rossz felhangok azóta elcsitultak, olyan információnk nincs, hogy Kiskőrösön ez ellenérzést váltott volna ki – mondta dr. Zentai Attila.

A JOGOS BETEGIGÉNYEKRE ÉPÜL AZ ELLÁTÁS

  • Hozzátette, hogy az új rendszer bevezetésének legfőbb oka az, hogy az országban hihetetlen heterogén orvosi ügyeleti rendszeri szolgálatok működtek. A cél az, hogy egy egységes szakmai elvárásoknak megfelelő, a jogos betegigényekhez igazított és fenntartható ügyeleti struktúrát hozzanak létre. Az előadó felidézte, hogy a régi rendszerben a legtöbb helyen sem a személyi, sem a tárgyi feltételek nem voltak biztosítva, az ügyeletbe gyakran több száz kilométerről érkezett az orvos, sok helyen csak középszintű szakdolgozói jelenlétet tudtak biztosítani. Ezért fontos, hogy egy országosan egységes, a jogos igényeket kielégítő rendszer szolgálja az embereket.

Az igazgató aláhúzta: a jogos igények nem azt jelentik, hogy ha valaki nem ment el a háziorvoshoz rendelési időben, akkor a háromnapos torokkaparását este fél 9-kor gyógyíttassa. Példaként felhozta, hogy Londonban 22 órától nincs alapellátási, csak sürgősségi betegellátás, utóbbit azonban büntetés nélkül csak akkor lehet igénybe venni, ha az adott korkép valóban sürgősségi ellátást igényel.

HÁZIORVOSI ÜGYELET DÉLUTÁN ÉS HÉTVÉGÉN  

Mint elhangzott, az alapellátási ügyeleti szolgálatot két nagy időszakra lehet bontani. Van az úgynevezett háziorvosi időszak, ami hétköznapokon 16-22, hétvégeken pedig 8-14 óráig működik. Ez azt jelenti, hogy lehetőség van arra, hogy a háziorvosi rendelési időn túl, másnapig nem halasztható esetben, egy az alapellátásra szakosodott szakembert felkeressenek. Tehát ha valaki a frissen jelentkező betegségével fél nekimenni az éjszakának, akkor munkaidő végén még el tud menni orvoshoz. Ezek az ügyeletek valamennyi alapellátási telephelyen működnek.

ALAPELLÁTÁSI SÜRGŐSSÉGI ÜGYELET ÉJSZAKA

Viszont hétköznapokon 22, hétvégeken 14 óra után beszűkül ez a lehetőség, és csak bizonyos telephelyeken megy tovább az alapellátási sürgősségi ügyelet. Ezt akkor lehet felkeresni, ha tényleg olyan jellegű a probléma, amelyet néhány órán belül meg kell oldani. Például valakinek olyan magas láza van, amit nem sikerült csillapítani, vagy egy erőteljes hasi görcsös panasza jelentkezik.

Az igazgató kifejtette, Kiskőrös területére az úgynevezett alapellátási időszakban Kiskunhalasról vagy Kalocsáról biztosítanak ellátást, azaz hétköznap 22, hétvégén 14 óra után az ottani ügyelethez lehet fordulni. Ha a beteg nincs olyan állapotban, akkor Kiskunhalasról, Kalocsáról, vagy akár Kecskemétről, Kiskunfélegyházáról érkezhet az ellátás.

HÍVJUK A 1830-AS SZÁMOT!

Az új rendszer nagy előnye, hogy a betegnek egyetlen telefonszámot, a 1830-at kell hívni, ha nem életmentésről van szó. Életmentés esetén továbbra is a 112-es számot kell hívni.

A 1830-as számon tájékoztatást fognak adni, mi a teendő, továbbá tanáccsal látják el a beteget. Ha a kérdéses kórkép jellege meghaladja ezt a szintet, akkor kapcsolják a magasabb szintű diplomás ellátót, gyermek esetén szükség szerint az országos szakorvosi telefonos konzulenst. Amennyiben nem elég a tanácsadás, de a beteg járóképes, akkor tájékoztatást kap, melyik ügyéleti pontot keresse fel. Ha nem járóképes, akkor az irányító központ vezetője dönti el, kell-e a helyszínre orvosi ügyéleti egységet küldeni, vagy az eset kórházi ellátást igényel. Ez esetben mentő fog a helyszínre menni. Közvetlen életmentéshez, függetlenül attól, hogy a 1830-at vagy a 112-őt hívtuk, biztosan mentő fog érkezni.

A folytatásban elhangzott, a jó előkészítésnek és a folyamatos párbeszédnek köszönhetően a kiskőrösi járásban található háziorvosok közül mindösszesen egy fő nem kötötte meg az ügyeleti szerződést. Az új struktúrában jogszabály szerint megjelentek a mentőtisztek és az egyetemi végzettségű, kiterjesztett kompetenciával rendelkező ápolók, így folyamatos a humánerőforrás jelenléte a rendszerben.

Ügyeleti szolgáltatás a statisztika tükrében

Dr. Zentai Attila arról is beszélt, hogy 2023. november 1-jétől 2024. augusztus 31-ig a kiskőrösi ügyelet 2807 főt látott el, az alapellátási sürgősségi időszakban, közel 90 esetben - 22 óra és reggel 8 óra között - Kalocsáról vagy Kiskunhalasról ügyeletes autó érkezett a beteghez.

Domonyi László polgármester a képviselő-testület és a lakosság nevében is megköszönte a tájékoztatást, a szolgáltatás színvonalát. Örömét fejezte ki, hogy az új ügyeleti rendszer Kiskőrösön jól működik, és hogy ezzel kapcsolatban az önkormányzathoz panasz nem érkezett. Zsiga F.

Kövessen minket a Facebookon is!


Hirdetés
Címkék: Akasztó

Hirdetés

Hirdetés
Hirdetés