Keresztet állítottak az összetartozás jelképeként
Takácsné Stalter Judit polgármester asszony ünnepi beszédében felidézte a kereszt állítás hagyományát és beszélt az összetartozás erejéről is.
… Az első családok 1744 februárjába érkeztek erre a területre, és ahogy a telepítő levélben kitétel volt, megépítették az első 4x4 méteres kis szobácskát, és az első templomot. Az első kőből épült templomunk 1780-ra készült el és alapja, falai a mai templomunkba épültek be. Az útszéli kereszteket általában nem az egyház, hanem a lakosság állítatta Isten dicsőségére, egy-egy kiemelkedő életesemény – tragédia, vagy csoda – kapcsán.
A császártöltési keresztállításnak több évszázados hagyományai vannak.
Szép szokás volt, hogy a falu határában is állítottak keresztet, hogy aki elhagyta a települést Isten áldásával folytathassa útját. Az elmúlt száz évben nem történt ilyen jellegű hálaadás Császártöltésen. Most a falu déli, Baja felé eső részére állítottuk ezt a keresztet, fontos szempont volt, hogy ezen a kifelé vezető útszakaszon még nem volt ilyen jellegű emlékművünk. Hitünk erősítésére emeltük, és arra, hogy újra élő hagyomány legyen a településen a keresztállítás.
Maradjon meg emlékeikben a keresztállítás napja. A keresztté, amely az együvé tartozásunkat és összefogásunkat jelképezi.”
Részletek Takácsné Stalter Judit polgármester asszony beszédéből
Rácz Hajnalka Mária
Kövessen minket a Facebookon is!