Rendkívüli évjárat a 2024-es
ILYEN SZÜRET MÉG NEM VOLT!
– Nevezhetjük a legek szüretének az ideit?
– Rendkívüli körülmények – szárazság, forróság – eddig is előfordult. Azonban olyan gyorsan még soha nem kellett szüretelni, mint most. Egy hónap alatt a legkorábban érő fajtától a legkésőbb érőig, vagyis a nérótól a kövidinkáig le kellett szüretelni és fel kellett dolgozni az összes szőlőt. Nagy kihívás volt az is, hogy a tikkasztó melegben helyet és hűtést tudjunk biztosítani a termésnek. Embert próbáló szüreten vagyunk túl.
– Mi jellemzi az új borokat?
– 19 fajta bort készítettünk, és szinte az összesre jellemző az alacsony sav tartalom. Szárazságtól sújtott években találkoztunk már eddig is ilyennel, de az ideihez hasonló alacsony savtartalmat még sosem tapasztaltunk. Például a sauvignon blanc – ami máskor újborként éppen a kimagasló savak miatt nem élvezhető – idén már november elején harmonikus bor volt ízben és illatban egyaránt. (A savak idén literenként 4,5-5 gramm körül vannak.)
A magasabb bentonitigény és különböző fehérjék jelenléte miatt a fehérjestabilitás különös odafigyelést igényel.
– Mi a 2024-es évjárat fő sajátossága?
– A vörösborok a szokottnál sokkal korábban készültek el: én nem emlékszem olyan évre, amikor az ideihez hasonló korukban piacra kerültek volna. A 2024-es évjáratú vörösborokra az alacsony sav és a mély szín jellemző. A szárazság miatt fokozottan koncentrálódtak az ízek és illatok, emiatt gyönyörű, kimagasló minőségű borok várhatók. Ami pedig a fehérborokat illeti, a borászoknak nagy fejtörést fog okozni, hogy ezek a savgerinc nélküli fehér- és rozéborok egy évig megőrizzék üdeségüket, frissességüket.
– Milyen igény mutatkozik jelenleg a hazai piacon a minőségi magyar borok iránt?
– A minőségi vörös- és rozébor mértékkel történő fogyasztásának egészségmegőrzésre gyakorolt pozitív hatását számos tanulmány támasztja alá. A magas antioxidáns tartalom előnyös a szív- és érrendszeri betegségek vonatkozásában, de bizonyos gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Ennek ellenére sajnálattal tapasztaljuk, hogy a vörös és rozé borok fogyasztása évek óta csökkenő tendenciát mutat. Remélem, hogy ez a jelenség hamar megfordul, és a hazai fogyasztók visszatalálnak a minőségi magyar vörösborokhoz. T.T.
Kövessen minket a Facebookon is!