Nem hirdettek első díjat az új kiskőrösi kulturális központ építészeti tervpályázatán, folytatódik a tervezés
Az Építési és Közlekedési Minisztérium nyílt építészeti tervpályázatot hirdetett a Kiskőrös főterére szánt Petőfi Sándor Kulturális Központ tervezésére. Célja, hogy Petőfi Sándor szülőháza végre olyan környezetben álljon, amely méltó az épület jelentőségéhez. Az új kultúrháznak illeszkednie kell az említett műemlékhez, valamint meg kell felelnie a 21. századi igényeknek, otthont kell adnia Kiskőrös kulturális és közösségi életének, mindezt természetesen módon.
A tervpályázat a kiskőrösi Petőfi Sándor Művelődési Központ, valamint az abban elhelyezkedő könyvtár és a régi pártház elbontásával számol, utóbbi helyén létesül az új Kulturális Központ létesül, az elbontott művelődési központ területén pedig a népi műemlék Petőfi Szülőház értékeihez méltó új könyvtár és rendezvénytér kialakítása a cél. A régi pártház helyén születő új Kulturális Központ nem csupán a város lakóit, de ünnepi hangulatával, korszerű közösségi tereivel az ide látogatókat is hatékonyabban fogja szolgálni. A tervpályázatban szerepel továbbá a Művelődési Ház lebontását követően a Petőfi Sándor tér rendezése.
A bírálóbizottság elnöke Lánszki Regő építészeti államtitkár, alelnöke Perényi Lóránt építészeti stratégiáért felelős helyettes államtitkár volt. Az ÉKM részéről továbbá Nyul Zoltán magasépítésért felelős helyettes államtitkár, Deák Krisztina műemlékvédelemért felelős helyettes államtitkár és Szij Zoltán főosztályvezető is a bizottság tagja volt. A munkában a települési önkormányzat részéről részt vett Domonyi László Mihály polgármester és Szabó János főépítész. A KIM képviseletében Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár és Benkőné Kiss Zsuzsánna főosztályvezető volt jelen. A városi könyvtár képviseletében Szabados Anna intézményvezető segítette a bizottság munkáját, de tagjai voltak neves építészek, tájépítészek, Szalay Tihamér, Dévényi Sándor, Dr. Krähling János, Golda János, Koszorú Lajos és Mohácsi Sándor is.
A bírálóbizottság tagjai egyhangúan döntöttek úgy, hogy első díjat nem osztanak ki. A minisztérium a megosztott második díjban részesített pályázókat kéri fel ajánlattételre, majd pedig a kiválasztott pályázóval tervezési szerződést köt.
A pályázatra 25 pályaművet nyújtottak be.A bírálóbizottság pozitívan értékelte, ha a terven szereplő épületeggyüttes illeszkedik Kiskőrös városképéhez és kulturtörténeti értékeihez, mindenki számára nyitott, kisebb és nagyobb rendezvények, összejövetelek rendezésére is alkalmas, valamint a beköltöző intézmények igényeit maximálisan kielégíti. Fontos szempont volt továbbá a karakteres, identitásformáló megjelenés, az innovatív anyaghasználat és a magam minőségű tájépítészeti koncepció.
Az összetett, nagy tervezési program és a kisvárosi környezet összeegyeztetése volt a pályázat fő kihívása. Általánosan elmondható, hogy a tervek nagy gondossággal készültek, átérezve a feladat komplexitásában rejlő szépséget. A pályaművekben visszatérő elem volt az épülettömegek tagolása, a természetközeli anyaghasználat és a hagyományok idézése népies motívumokon keresztül. Számos pályázó felismerte a városi terek közösségépítő hatását, izgalmas és elgondolkodtató megoldások születtek a pályázat során.
A pályázatra számos színvonalas terv érkezett, kilenc tervet is díjaztak
A bírálóbizottság a SAGRA Építész Kft. és a TIBA Építész Stúdió tervét ítélte a legjobbnak, ezért a pályaműveket megosztott II. díjban részesítette. A bizottság I. helyezést nem osztott ki.
A bírálóbizottság a következőképp nyilatkozott a SAGRA tervéről:
„A pályázat megőrzi a város főterét egységében és hangulatában. A két épületet jó ráérzéssel ágyazza be a város szövetébe. Ezzel véglegesen kialakítva, lezárva a főtér két hosszanti térfalát. (...) Nagy erénye a tervnek, hogy felismeri, a kisvárosi léptékhez szükséges igazodni, a Petőfi ház csak egy ékszer a város ruháján, véletlenül sem akar még jelzés szinten sem a népi múlthoz igazodni, annak ellenére, hogy jó érzékkel vált léptéket a tér ezen oldalán, a tömegformálásokkal törekszik a környezeti illeszkedésre.”
A bírálóbizottság véleménye a TIBA Építész Stúdió tervéről:
„A Petőfi-ház falusias karakterét folytató könyvtárfejlesztés látható az egyik oldalon, szemben a tér túloldalán, a pártház helyén pedig magabiztos kézzel formált, nyitott kéményeket, kemencéket szobor-szerűen megidéző városias kulturális központ. Közte tájépítészeti szempontból arányosan kialakított, szépen parkosított főtér, jó arányú rendezvénytér. A tervezett térfalak az időben folyamatosan megújuló sokszínűséget tükrözik. Z-alakú telepítésében mindkét együttes önmagán belül is teret képez, artikulál, befogad, összeköt. (...) A pályaműben a kérdésekre autentikus választ adó beépítési koncepciót magas színvonalú építészeti formálás és jól működő funkcionális elrendezés támasztja alá.”
A III. díjat az AU.ROOM Építész Műhely munkája kapta, míg az MCXVI Építészműterem és a Dot Design terve kiemelt megvételben részesült. A 3H Építésziroda, a DAW Építész Stúdió, a MINIMALISMO Tervező és Szolgáltató Kft., valamint a KERT-VONAL Tervező Stúdió munkája megvételt nyert.
forrás hely.hu Paár Eszter Szilvia
Kövessen minket a Facebookon is!