Méltó környezete lesz a Petőfi szülőháznak
– Amint arra sokan emlékezhetnek, a Petőfi200 rendezvénysorozattal indult el az a folyamat, amely ismét reflektorfénybe állította Kiskőröst. A költő születésének 200-dik évfordulójára az egész Kárpát-medencére kiterjedő, kétéves ünnepségsorozattal emlékeztünk meg 2022-2023-ban. A nyitó- és a záróünnepségnek is Kiskőrös adott helyet, aminek csúcspontja 2023. március 15-e, az országos központi ünnepség ideszervezése volt. Ezt az eseményt Orbán Viktor miniszterelnök is megtisztelte jelenlétével, és ekkor alkalom adódott arra, hogy kicsit hosszabban szót váltsunk a város Petőfi kultuszáról, a hozzá kapcsolódó kulturális és közéleti munkákról.
– Eközben szóba került a Petőfi szülőház nem éppen méltó környezete is?
– Ez a téma nem mai keletű, és nem is ismeretlen a döntéshozók előtt. A helyi Petőfi kultusz egyik alapköve a szülőház, amiért elsősorban azoknak a kortársaknak lehetünk hálásak, akik a költő halálát követően megvásárolták az ingatlant. A környezet azonban sajátosan alakult ki a szocializmus évei alatt. Ez igaz tulajdonképpen az egész térszerkezetre, főként azonban a jelenlegi kultúrház és az egykori pártház szocializmust idéző építészeti kultúrájára. A két épület monolitikus vasbeton szerkezetével elnyomja, beárnyékolja a környező archaikus épületek teremtette összképet. A miniszterelnök úrral e témában megkezdett beszélgetés később kultúrtörténészek, Magyarország főépítésze és a Petőfi-kultuszt ápoló államtitkárságok vezetőivel folytatódott. Ennek során fogalmazódott meg az a szándék, amely három Magyarország történetét befolyásoló helyen javasolta a kulturális államtitkárságnak, illetve az azt magában foglaló Kulturális és Innovációs Minisztériumnak az emlékhely méltó fejlesztését. Ezek közé tartozik Szatmárcseke, ahol Kölcsey Ferenc által 1823-ban megírt Himnusznak, nemzeti összetartozásunk jelképének kívánnak méltó emlékhelyet emelni, Mohács, ahol a csata 500-dik évfordulójára a Mohácsi Nemzeti Emlékhely újul meg, valamint Kiskőrös, a Petőfi szülőház környezetének újjászületését megalapozó tervezői munkával. Az Építési és Közlekedési Minisztérium szeptember 4-én meghirdette a Petőfi Sándor Kulturális Központ – Kiskőrös építészeti tervpályázatát, amely olyan koncepciót vár a tervezőktől, amelyek a jelenlegi művelődési központ, az abban elhelyezkedő könyvtár és a régi pártház elbontásával álmodják újra a szülőház környezetét. A kiírás szerint „A régi pártház helyén születő új Kulturális Központ építészeti, funkcionális és üzemeltetési szempontból is Kiskőrös kultúrtörténeti jelentőségéhez méltóbb épületével nem csupán a város lakóit, de ünnepi hangulatával, korszerű közösségi tereivel az ide látogatókat is hatékonyabban fogja szolgálni." A terv központjában tehát a Petőfi szülőháznak kell állnia, a tér kialakításának pedig úgy megtörténnie, hogy minden tekintetet a szülőházra vezessen.
– Egyelőre tehát a legmegfelelőbb építészeti koncepció megtalálása és kidolgozása a cél.
– Igen, pillanatnyilag itt tartunk. A tervező kiválasztása és a részletes terv elkészítése egy-másfél éves folyamat lesz, és a megvalósítás csak ezt követően kerülhet szóba. Egyelőre tehát minden marad a régi – úgy a tér szerkezetében, mint az épületek állagában – mindaddig, amíg a győztes tervhez az engedélyezést követően forrást nem rendel a kormány. Tóth Tímea
Kövessen minket a Facebookon is!