Történelmi emlékhely lett Petőfi szülőháza, két új kiállítás nyílt Kiskőrösön
A történelmi emlékhelyet jelző sztélét (emlékoszlopot) október 15-én leplezték le a Petőfi szülőház mellett. Az ünnepségen a megjelenteket Domonyi László, Kiskőrös polgármestere köszöntötte, beszédében kiemelte, hogy a kiskőrösiek büszkék a világszerte ismert nagy költőre, aki rövid munkássága alatt közel ezer verssel ajándékozta meg az utókort. Mint mondta: „Petőfi szülőháza, a város legfontosabb épülete, már 142 éve működik nemzeti zarándokhelyként.”
Emlékbeszédet mondott dr. Fürjes Balázs, miniszterhelyettes, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára, aki hangsúlyozta: „Petőfi páratlan szellemi örökségének megőrzésében óriási a kiskőrösiek érdeme. Itt van Magyarország legelső irodalmi emlékháza, amely a híres emberek szülőházai közül elsőként kapta meg a történelmi emlékhely kitüntető címet.”
Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója beszédében kitért arra, hogy a nemzeti és történelmi emlékhelyek a magyar történelem sorsfordító eseményeihez kapcsolódó helyszínek. Jelenleg 21 nemzeti és 60 történelmi emlékhely van Magyarországon, amelyeket különleges emlékoszlopok, sztélék jelölnek.
Professzor Dr. Hermann Róbert történész, a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság tagja, a Magyar Történelmi Társulat elnöke avató beszédében kitért Petőfi zsenialitására, mint mondta: „Petőfi nem élt hiába, hiszen azok a versek, amelyeket megírt, mindörökre velünk maradnak, akárcsak az a történelmi szerep, amelyet játszott.”
A beszédeket követően leleplezték a sztélét, a szülőház előtt elhelyezett koszorúk előtti főhajtást követően pedig Dr. Szende László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Múzeumi Főosztályának főosztályvezetője mondott köszöntőt, melyben kihangsúlyozta: „Egy-egy kiállítás a helyi közösség számára is meghatározó élmény. A tárgyakon kívül az itt alkalmazott interaktív elemek a kiskőrösiek identitását is erősítik.”
Az ünnepség részeként ezt követően megnyitották a szülőház és az emlékmúzeum két új, állandó kiállítását.
A szülőház új „Költőnek szült anyám” című kiállítását Dr. Szilágyi Márton irodalomtörténész, egyetemi tanár, az MTA doktora, az emlékmúzeum új, „7 év” című kiállítását pedig Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója nyitotta meg.
A programot megtisztelte jelenlétével Font Sándor országgyűlési képviselő, valamint Rideg László, a megyei önkormányzat elnöke is.
A sztéléavató ünnepséget neves művészek irodalmi és zenei előadásai színesítették.
A három nap alatt a sztéléavatáshoz és a kiállításmegnyitókhoz kapcsolódva több kulturális és zenei program társult.
A rendezvény nyitónapján adták át a város új köztéri elemeit: a Műfordítói Szoborpark Petőfi tér felőli bejáratánál elhelyezett versautomatát, melyből Petőfi költeményeit hallgathatjuk magyar, illetve kínai nyelven, a Petőfi sétányon elhelyezett verspadokat, a János Vitéz Parkot, vagyis a látogatóközpont melletti mesepadokat, valamint a Várostörténeti Digitális Túraútvonalat és a Petőfi élete c. szabadtéri kiállítást a Luther sétányon.
A kulturális program részeként pénteken a művelődési központban időszaki kiállítások nyíltak, a Szó-La-M AMI növendékeinek alkotásából, valamint Prepszent István helytörténeti kutató-gyűjtő munkásságából. Különleges eleme volt a napnak a művészeti iskola növendékeinek munkáiból a Petőfi szülőház fényfestése.
A tartalmas hétvége teret adott több kulturális programnak, melyek között minden korosztály találhatott kedvére valót. Kiemelkedett a vasárnapi programsorozatból a Petőfi Kínában című délután, melyben Domonyi László polgármester mellett köszöntő beszédet mondott Jin Hao, a Budapesti Kínai Kulturális Központ főigazgatója is. Kínai, valamint magyar nyelven hangzottak el Petőfi költemények többek között a KEVI gimnáziuma diákjainak előadásában, ízelítőt kaphattunk a kínai zenekultúrából, hallhattuk Li Zhen Árpád magyar-kínai műfordító, a magyar kultúra lovagja előadását „Petőfi Kínában” címmel. Gmoser Györgyné, a kínai kulturális központ tanácsadója szervezésében magyar-kínai gasztronómiai kóstolóval zárult a program.
A Petőfi 200 Emlékév keretén belül Kiskőrösön még sok igen kiváló, nagy költőnkre emlékező programot szerveznek a 2022/2023-as esztendőkben, melyekre mindenkit várnak szeretettel!
Kövessen minket a Facebookon is!